• redakcja@ars.org.pl
  • Polska
Teatr
Dlaczego warto chodzić do teatru?

Dlaczego warto chodzić do teatru?

„Teatr umarł” – powiedział mi ktoś jakiś czas temu. Nie poczułem się urażony (pomimo mojego codziennego życia w świecie teatru), ale zmusiło mnie to do myślenia. To prawda, że ​​rozrywka jest teraz łatwo dostępna na wyciągnięcie ręki (dosłownie). „Rozrywka” przekształciła się w coś zupełnie innego, a zmontowane reality show stawia „zwykłych” (niebędących aktorami) ludzi w dramatycznych lub pozornie intrygujących sytuacjach, a nie historie stworzone przez pisarzy, reżyserów i aktorów. Nadal istnieją dobre powody, aby ludzie chodzili do teatru i utrzymywali go przy życiu.

Po co chodzić do teatru?

Niezapomniane doświadczenie. To może być główny powód, dla którego bywalcy teatru powiedzą komukolwiek, dlaczego idą do teatru. Dobrze wykonana produkcja sceniczna może przenieść publiczność do innego świata, a to może wytworzyć specjalną energię, którą można poczuć (nie istnieje tylko z aktorami lub tylko z publicznością). Te szczególne chwile w tym konkretnym miejscu w czasie nigdy się nie powtórzą, a to doświadczenie jest bardzo szczególne. To magia.

Teatr to kultura w czystej postaci. Porównaj oglądanie zdjęcia wieży Eiffla z faktycznym przebywaniem tam, widzeniem i odczuwaniem ogromu tej konstrukcji lub porównaj oglądanie materiału wideo z wodospadu Niagara z faktycznym przebywaniem tam, odczuwaniem siły natury. Ok, nie porównuję sztuki do wodospadu Niagara, ale widzę aktorów na scenie, na żywo, w ruchu i rozmawiających (czasem śpiewających i tańczących) i stających się zupełnie innymi postaciami na twoich oczach, to ekscytujące. A jeśli zdarzają się błędy, cóż, to jest teatr na żywo! Jeszcze jedno przypomnienie, że wszyscy jesteśmy ludźmi i ludzie się mylą. Rzeczy się dzieją, a dobry teatr może zawierać błędy, aby działały zgodnie z nurtem.

Poznaj owoc pracy aktorów. To naprawdę interesujące zobaczyć historię opowiedzianą na scenie, której kulminacją było stworzenie tego, co zajęło tygodnie lub miesiące, wspólny wysiłek łączący się [miejmy nadzieję] bez wysiłku; postacie, scenografia, kostiumy, dźwięk i światła oraz oczywiście publiczność. Potrzeba skoordynowanego wysiłku jest naprawdę niesamowita. To ekscytujące myśleć, że wszystko zostało stworzone na ten moment (jeszcze bardziej ekscytujące, gdy jest zrobione z oryginalnym dziełem – czymś stworzonym z niczego), a kiedy jest dobrze zrobione, to jest sztuka i jest zabawna.

Ćwiczenie dla umysłu. Świetny teatr może skłonić cię do myślenia lub odczuwania czegoś, pobudzenia specjalnej pamięci lub wymyślenia czegoś.

Po pierwsze, inteligencja emocjonalna i kreatywne myślenie to instynktowne zdolności człowieka. Podobnie jak mięśnie naszego ciała, zdolności te należy ćwiczyć, aby były aktywne i silne, a sztuki widowiskowe mogą pomóc rozwinąć te formy inteligencji. Inteligencja emocjonalna ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu osobistego i zawodowego.

Po drugie, teatr przyczynia się do edukacji i umiejętności czytania i pisania. Oglądanie postaci na scenie rozmawiających w tę iz powrotem wymaga ostrej uwagi, szybkich zmian mentalnych i zwinnych umiejętności językowych.

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *