Wpływ muzyki na człowieka
W dzisiejszym świecie kultura jest bardzo łatwo dostępna – by mieć z nią kontakt, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Jedną z najbardziej popularnych jej dziedzin jest muzyka. Dźwięki otaczają nas każdego dnia i często nawet nie mamy świadomości, w jak dużym stopniu potrafią na nas oddziaływać. Jak muzyka wpływa na ludzi?
Korzyści słuchania muzyki
O wpływie muzyki na słuchacza powstało mnóstwo prac. Przeprowadzane badania wykazały, że dźwięki potrafią wpłynąć na samopoczucie i relacje z innymi – mówi się przecież, że muzyka łagodzi obyczaje. Przede wszystkim, słuchając ulubionych utworów, człowiek odpręża się i relaksuje. Zazwyczaj nastrój ulega wówczas poprawie, znika stres i problemy ze snem. Słuchając łagodnej muzyki, łatwiej jest zasnąć, ukoić nerwy, wyciszyć się, uspokoić, odpocząć od codzienności. Z kolei bardziej dynamiczne utwory często dodają energii, sił i motywacji do działania. Specjaliści podkreślają, że muzyka to jeden ze sposobów na walkę z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Chodzi tu zarówno o choroby natury psychicznej, jak i fizycznej.
Nie bez powodu dużą popularnością cieszy się muzykoterapia, czyli forma przywracania zdrowia i podnoszenia kondycji za pomocą dźwięków. Taki rodzaj terapii stosowany jest m.in. w przypadku osób z depresją, nerwicą, rozmaitymi zaburzeniami osobowości, zespołem stresu pourazowego. Muzyka oddziałuje na wiele elementów organizmu ludzkiego – m.in. usprawnia pracę mózgu, poprawia krążenie krwi, wspiera pracę układu pokarmowego. Ponadto udowodniono, że dźwięki potrafią w pewnym stopniu złagodzić odczuwalność bólu. Nie bez przyczyny muzyka często towarzyszy pacjentom przy okazji różnych zabiegów chirurgicznych, rehabilitacji, porodów.
Muzyka bardzo wpływa także na poziom inteligencji werbalnej, dzięki czemu człowiek ma większą zdolność komunikacyjną, potrafi w odpowiedni sposób wyrażać swoje myśli i szybciej odczytywać słowa innych. Poza znacznie łatwiejszym porozumiewaniem, muzyka przenosi słuchacza w inny świat, przez co ma on możliwość kształtowania swojej wyobraźni i kreatywności. Dzięki dźwiękom człowiek bardzo się rozwija, podnosi się jego jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Muzyka sprawia też, że umysł ludzki jest później w stanie znacznie lepiej i efektywniej pracować.
Kontakt z muzyką – gdzie?
Obecnie każdy, dla którego kultura jest ważna, ma szansę często z nią obcować. Nie inaczej jest w przypadku muzyki. Dostęp do dźwięków jest dziś nieporównanie większy niż kilkadziesiąt lat temu. Przede wszystkim bardzo rozwinęła się technologia – aby usłyszeć ulubioną melodię, wystarczy telefon, tablet czy komputer. Większość artystów udostępnia dziś swe dzieła w wersji cyfrowej lub w formie klipów w sieci. Wiele osób wciąż chętnie słucha też radia, płyt cd lub winyli. Oczywiście nie można zapominać o muzyce na żywo. Codziennie odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych, dlatego każdy, kto lubi koncerty, ma szansę uczestniczyć w nich regularnie. Alternatywą są stacje telewizyjne, serwisy streamingowe czy social media, które transmitują muzyczne występy, by mogło je usłyszeć jak najwięcej osób.