• redakcja@ars.org.pl
  • Polska
Książka
Czytanie książek – dlaczego jest ważne?

Czytanie książek – dlaczego jest ważne?

Kultura czytelnicza ma ogromny wpływ na wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem człowieka. Obcowanie z literaturą nie jest jedynie rozrywką czy sposobem na nudę, ale odgrywa znacznie większą rolę. Dlaczego czytanie książek jest ważne?

Rozwój wyobraźni

Książka, w przeciwieństwie np. do filmu, wymaga znacznie większego zaangażowania i wysiłku intelektualnego. Zapoznając się z treścią, czytelnik nie ma zaprezentowanego wszystkiego wprost – brak tu przede wszystkim obrazu, który trzeba sobie samodzielnie wizualizować na podstawie słów podanych przez autora. Na każdym etapie lektury dochodzi więc do kreowania w głowie wszystkich przedstawianych w książce zjawisk, sytuacji, miejsc czy bohaterów. Z tego powodu czytanie książek w niesamowity sposób przyczynia się do rozwijania wyobraźni. To szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży.

Bogate słownictwo i większa wiedza

Sięgając po książkę, czytelnik decyduje się na obcowanie ze słowem pisanym. Przez cały czas ma zatem kontakt z różnego typu określeniami i sformułowaniami, które w wielu wypadkach mogą być dla niego zupełnie nowe. Każdy autor ma przecież własny styl, na dodatek często zależny od gatunku literackiego czy tematyki książki. Poznawanie kolejnych wyrażeń to wzbogacanie własnego słownictwa. Każdy człowiek, bez względu na wiek, powinien dbać o swój rozwój w tym zakresie. Duży zasób słów świadczy bowiem o oczytaniu, kulturze i inteligencji, a dodatkowo często ułatwia życie (w tym zawodowe) i pozwala lepiej wyrażać swoje emocje, potrzeby czy uczucia. Bez wątpienia pozytywnie wpływa to na relacje i możliwości komunikacyjne z różnorodnymi ludźmi. Trzeba również dodać, że czytanie książek umożliwia poznawanie nowych informacji i przyswajanie konkretnej dawki wiedzy. Z każdej lektury płynie jakaś nauka – choćby z tego powodu warto sięgać po literaturę.

Lepsza pamięć i koncentracja

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale podczas czytania książek w ogromnym stopniu ćwiczona jest ludzka pamięć. Wystarczy pomyśleć o tym, ile w przeciętnej powieści czy biografii zawartych jest faktów, postaci, historii, wątków. Każdy taki element trzeba zapamiętać, by móc kontynuować lekturę z pełnym zrozumieniem treści. Wymaga to wbrew pozorom sporego skupienia uwagi, dużej koncentracji i przede wszystkim ciągłego zapamiętywania różnych rzeczy. Efektem tego jest stałe stymulowanie mózgu w tym zakresie. Rozwijana podczas czytania książek pamięć przekłada się później pozytywnie na inne czynności wykonywane z codziennym życiu.

Metoda na bezsenność i stres

Dla wielu osób kultura i sztuka to dziedziny traktowane niezbyt poważnie. W Polsce statystyki dotyczące czytelnictwa wciąż prezentują się bardzo kiepsko. Warto jednak sięgać po lekturę, choćby dla własnego zdrowia psychicznego. Książki umożliwiają odprężenie się, zapomnienie o codziennych troskach, oderwanie od rzeczywistości, zrelaksowanie się. Czytanie jest więc doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cierpią z powodu nadmiaru stresu, lęku lub mają objawy nerwicy, stanów depresyjnych czy bezsenności.

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *