• redakcja@ars.org.pl
  • Polska
Kino
Dlaczego warto chodzić do kina?

Dlaczego warto chodzić do kina?

Kino to jedno z najbardziej powszechnych miejsc, w których kultura i sztuka są dostępne dla każdego. Nie trzeba być wielkim koneserem tej dziedziny, by od czasu do czasu zapoznać się z ciekawą propozycję filmową na dużym ekranie. Dlaczego warto chodzić do kina?

Największe zalety chodzenia do kina

Korzyści z odwiedzania kina jest mnóstwo. Dla wielu osób to przede wszystkim szansa na relaks i odpoczynek lub ciekawa forma spędzenia czasu z bliskimi ludźmi. Spora grupa osób traktuje taki wypad jako ulubioną rozrywkę, która dostarcza licznych wrażeń. Nie da się ukryć, że oglądanie filmu w kinie daje niezapomniane wrażenia. Ogromny ekran, świetny dźwięk, reakcje publiczności pozwalają na odbiór seansu, który dostarcza znacznie więcej emocji niż oglądanie filmu w telewizji.

Dodatkową atrakcją, która zapewnia jeszcze więcej radości, jest możliwość zobaczenia wielu pozycji filmowych nie tylko w tradycyjnej wersji 2D. Od lat dostępne są w Polsce seanse w 3D, 4D lub nawet 5D z efektami specjalnymi, które imitują różnorodne sytuacje i zjawiska oraz stymulują zmysły. Taka opcja to naprawdę spore przeżycie i niezwykle ciekawe doświadczenie nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Chodzenie do kina to obcowanie z kulturą, która bez wątpienia umożliwia poszerzanie horyzontów. Dobre filmy posiadają często walor edukacyjny, pozwalają poznawać nowe rzeczy lub budować światopogląd. Wiele takich produkcji potrafi bardzo zaangażować widza w treść i zwrócić jego uwagę na pewne istotne kwestie (np. problemy społeczne obecnego świata). Po wizycie w kinie widzowie miewają wiele refleksji i spostrzeżeń, które potrafią zmienić ich sposób patrzenia na rzeczywistość, relacje z innymi itp. Ponadto seanse filmowe to często wspaniałe obrazy, które zachwycają swoją estetyką i artyzmem, kształtując tym samym wrażliwość na piękno.

Kino – duży wybór filmów

Dużą zaletą chodzenia do kina jest z pewnością szeroki repertuar z różnorodnymi propozycjami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – w zależności od gustu czy aktualnych potrzeb można wybierać m.in. w komediach, dramatach, filmach sensacyjnych, thrillerach, animacjach, musicalach, bajkach dla dzieci. Codziennie pokazywane są najnowsze produkcje, ale w wielu punktach można także trafić na filmy, które miały swoją premierę wcześniej i zdążyły już zejść z ekranów (przykładem jest projekt „Kultura dostępna” w kinach Helios). Miłośnicy niszowych dzieł polskich i zagranicznych mogą oglądać tego typu filmy na rozmaitych festiwalach i akcjach specjalnych.

Polska kultura i sztuka filmowa

Na koniec warto wspomnieć, że spośród wielu filmów, które można oglądać w kinach, ogromną popularnością cieszą się produkcje polskie. Co więcej – nasza rodzima kinematografia od lat cieszy się uznaniem na świecie. W ostatniej dekadzie sporo polskich filmów zdobywało nominacje i statuetki prestiżowych nagród, takich jak Oscary, Złota Plama w Cannes czy Srebrny Niedźwiedź. Wystarczy wspomnieć choćby o dziełach Pawła Pawlikowskiego („Ida” z Oscarem 2015 za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz „Zimna Wojna” ze Złotą Palmą i nominacjami do Oscarów 2018).

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *