Grupa artystyczna ERATO

Fundamenty Erato powstawały w Poznaniu w kilku miejscach jednocześnie; na Ratajach, na Piątkowie oraz na Winogradach… Zanim luźne zespoły połączyły się w jedną całość, minęły trzy lata.

Potem były dwie ważne daty. Pierwsza, to listopad 2000 roku, czyli pierwsza edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Srebrnej Górze ( OFARA ), który był efektem współpracy artystycznej i organizacyjnej dwóch instytucji: Gminnego Ośrodka Kultury w Srebrnej Górze ( kierownik – Alicja Szermer ) oraz nieformalnego Stowarzyszenia Artystycznego im. Mieczysława Karłowicza „Erato” ( kierownik – Karol Napieralski ).

Festiwal OFARA sprawił, że zdolni, młodzi ludzie otrzymali szansę realizacji projektu na miarę wydarzenia kulturalno – oświatowego województwa Śląskiego, w postaci wielkiego widowiska, które zostało z sukcesem zrealizowane w plenerze twierdzy Srebrnej Góry.

Druga ważna data, to maj 2001 roku – moment pierwszej realizacji musicalu „Źli ludzie”. To również pierwsza konsolidacja środowisk dziecięco – młodzieżowych z Poznania, która przyjęła nazwę „Erato”.

Widowisko zagrane przez młodzież z zespołu poznańskiego oraz zespołów i solistów ze Śląska, dało niezapomniany efekt. Młodzi artyści i organizatorzy zostali docenieni i otrzymali nagrodę specjalną za organizację „Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego” (Ząbkowice Śląskie ). Dodatkowo prestiżową nagrodę „Smoka Kultury” za widowisko / musical „Źli ludzie” ( Dzierżoniów ) oraz wyróżnienie za ten sam spektakl na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Konfrontacje” (Kłodzko). Te ważne wydarzenia ukierunkowały działania Grupy Artystycznej „Erato”, odtąd już ściśle związanej z teatrem muzycznym dla dzieci i młodzieży.

Więcej informacji na stronie: https://szkolaerato.wixsite.com/erato